Tarihçe

Durağan. Anadolu’nun en büyük ırmağı Kızılırmak ile Karadeniz Bölgesi’in en büyük ırmağı Gökırmak’ın birleştiği noktada kurulu ilçedir. Türkiye’nin en büyük ve en verimli çeltik ovalarından birine sahip olan ilçe bugüne dek üç çeltik şölenine ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca kent eski ipek yolu üzerinde bulanmakta olup tarihi “Durak Han” a sahiptir, kentin ismi de zaman içerisinde buradan gelmiştir.

Coğrafya

Sinop’un güneydoğusunda, Samsun il sınırında yer alan Durağan; Dikmen, Boyabat ve Saraydüzü ilçeleri ile komşudur. Osmanlı döneminde Kastamonu’ya bağlı yerleşim, 1899’da Boyabat’a bağlı bir bucak merkezi iken 1954 yılında Sinop’a ilçe olarak bağlanmıştır. İlçeye bağlı belde yoktur; bağlı köy sayısı ise 70’tir.

Kızılırmak havzasında, İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan yollar üzerinde, Gökırmak Vadisi’nde kurulmuş olan ilçe sınırları içinde II., III. ve IV. sınıf verimli tarım toprakları bulunmakla birlikte, ilçe genelinde VII. ve VIII. sınıf tarım toprakları ağırlıktadır. İlçenin dağlık alanları Tarım Master Planı’nda belirtilen II. alt bölge; ovalık alanları ise III. alt bölge olarak nitelendirilen alanlarda kalmaktadır. İlçede sulu tarım alanlarında yetişen en önemli ürün çeltiktir. Kuru tarım alanlarında ise tahıl ekimi yapılmaktadır.

Nüfus

2020 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne Göre ilçe nüfusu 17.861 kişi olup bunun 7.947’si kentsel, 9.914’ü kırsal nüfusu oluşturmaktadır. Kentsel nüfus oranı %44,49 olan ilçenin kentleşme oranı düşüktür. İlçe nüfusu 1980’den itibaren azalma eğilimi göstermektedir.

Ekonomi

Tarımın yanında hayvancılık da ilçe halkının önemli gelir kaynakları arasındadır.

Tours

Convertibles

Toyota Prius Plus

4 Auto 4 4
Convertibles

Land Rover Evoque

4 Auto 4 4
Convertibles

Maserati GranTurismo

4 Auto 4 4
Convertibles

Mitsubishi Outlander

4 Auto 4 4